مرز، معادن، کشاورزی وگردشگری مهمترین مزیت های توسعه آذربایجان غربی است / معادن از جمله مزیت های نسبی آذربایجان غربی است/ توجه به همه ظرفیت ها؛ راهکار حل مشکلات آذربایجان غربی است

استاندار آذربایجان غربی گفت: مرزهای طولانی و دارای ظرفیت تجارت با اروپا، معادن غنی و اکثرا غیرآهنی، توان قابل توجه در حوزه کشاورزی و تولیدات این بخش و همچنین گردشگری به ویژه توریسم درمانی از جمله این مزیت ها به شمار می رود که در صدد بارورکردن آنها هستیم

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شاهین دژ به نقل ازروابط عمومی استانداری آذربایجان غربی محمدصادق معتمدیان دوشنبه شب در نخستین گفت و گوی مستقیم با مردم استان در برنامه تلویزیونی اولدوز سیمای مرکز استان، افزود: یکی از مهمترین ظرفیت های استان، مرزهای طولانی است که ویژگی های منحصربه فردی ایجاد کرده است و تنها استانی هستیم که با سه کشور هم مرز و بیشترین گمرکات و پایانه های مرزی کشور در آذربایجان غربی ،که حجم قابل توجهی از مبادلات تجاری کشور از طریق این مرزها انجام می شود.

وی ادامه داد : تقریبا همه کریدورهای زمینی، هوایی و ریلی جمهوری اسلامی ایران به کشور ترکیه از طریق آذربایجان غربی بوده که ظرفیت خوب تجارت بین المللی را فراهم کرده است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به لزوم راه اندازی بازارچه های مختلف در مرزهای استان افزود : حمل و نقل، لجستیک و ترانزیت از ظرفیت های بسیار خوبی است که این خطه را به شاهراه ارتباطات بین المللی کشور تبدیل کرده است.

معتمدیان با اشاره به اینکه آذربایجان غربی دروازه ارتباطی ایران با اروپاست بیان کرد: آذربایجان غربی نزدیک ترین فاصله را به بنادر مرسین و ترابوزان ترکیه دارد که باید از این ظرفیت بهره ببریم.

 

معادن از جمله مزیت های نسبی آذربایجان غربی است

معتمدیان با اشاره به اینکه معادن از جمله مزیت های نسبی آذربایجان غربی است گفت:  با عنایت به اینکه آذربایجان غربی جزء استان های مهم معدنی کشور بوده ، تاکنون اقدام خاصی در راستای فعال نمودن ظرفیت های بالفعل ، مطالعات ، اکتشافات و اقدامات سیستماتیک و روش های نوین در کشف معادن صورت نگرفته است.

وی ادامه داد :  پنج درصد معادن کشور متعلق به آذربایجان غربی است اما در اشتغال معدنی و ارزش افزوده سهم استان بسیار ناچیز به گونه ای که در اشتغال یک درصد و ارزش افزوده کمتر از یک درصد از سهم کشوری مربوط به آذربایجان غربی است.

استاندار آذربایجان غربی گفت: استفاده از ظرفیت  سازمــان توسعـه و نوســـازی معادن و صنایع معدنی ایران یکی از برنامه های پیش رو در زمینه بهره مندی بیشتر از ظرفیت های معدنی در استان می باشد .

 

معادن از پیشران های توسعه آذربایجان غربی است

معتمدیان از فعال تر شدن شورای معادن استان خبر داد و گفت : معادن از پیشران های توسعه آذربایجان غربی است و باید سعی شود تا زنجیره این بخش به طور کامل برقرار و تکمیل شود.

وی با اشاره به اینکه ارزش افزوده این بخش باید افزایش یابد اظهار کرد: به دنبال جذب سرمایه های دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی در حوزه معادن هستیم.

تجاری سازی، سورتینگ و حمل و نقل بین المللی نیاز تولیدات کشاورزی آذربایجان غربی

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه کشاورزی از دیگر مزیت های مهم استان است گفت: آذربایجان غربی از قطب های مهم کشاورزی کشور به شمار می رود و در بسیاری از محصولات باغی و زراعی رتبه برتر کشور را به خود اختصاص داده و محصول سیب یکی از مهمترین آنهاست.

معتمدیان افزود: آذربایجان غربی بزرگترین تولیدکننده سیب کشور به شمار می رود که برای رفع موانع و مشکلات تولید و صادرات این محصول ، در استان همه دستگاه ها متمرکز می شوند.

وی تصریح کرد : متاسفانه آذربایجان غربی در بخش فرآوری محصولات کشاورزی، برندسازی، سورتینگ و حمل و نقل بین المللی مشکل دارد که باید درجهت حل آنها حرکت کنیم.

وی ادامه داد : ناوگان حمل و نقل آذربایجان غربی به بازسازی و نوسازی نیاز دارد که در این باره اقدامات موثری صورت خواهد گرفت.

 

آذربایجان غربی سرشار از ظرفیت های گردشگری طبیعی، تاریخی و دفاع مقدس

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت گردشگری ، جاذبه های طبیعی و تاریخی استان اظهار داشت: این ظرفیت ها به حدی است که اگر گروه های گردشگری 10 روز آنها را سیاحت کنند پایان نمی یابد.

معتمدیان با تصریح ظرفیت آذربایجان غربی در حوزه گردشگری درمانی بیان داشت : با توجه به ارزان بودن هزینه های درمانی در استان در مقایسه با کشورهای همجوار می توان در جذب گردشگران حوزه سلامت برنامه ریزی های مناسب صورت گیرد .

وی آذربایجان غربی را از استان های فعال و موثر در دوران دفاع مقدس و پس از آن دانست و  افزود: در این حوزه جاذبه های زیادی داریم و یادمان های این بخش می تواند پذیرای بسیاری از گردشگران باشد.

 

بازدید میدانی از واحدهای تولیدی برای پشتیبانی و مانع زدائی در راستای  تحقق شعار سال

استاندار آذربایحان غربی با اشاره به نامگذاری سال و توجه ویژه رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) به موضوع تولید بیان کرد: در همین راستا یک روز از هفته با حضور دستگاه های متولی به بازدید میدانی و مانع زدایی از واحدهای تولیدی اختصاص داده ایم که تلاش می شود در راستای عمل به فرمایشات معظم له عملیاتی و اجرایی ورود پیدا کنیم.

معتمدیان افزود : در این بازدیدهای میدانی، مشکلات بین بانک ها و واحدهای تولیدی، تامین سرمایه در گردش، سرمایه ثابت، مشکلات بین تولیدگران با بیمه، تامین اجتماعی و شرکت های زیرساختی نظیر آب و گاز و برق مورد بررسی قرار گرفته و برای رفع آن تصمیم گیری می شود.

وی با بیان اینکه به صورت میدانی در واحدهای تولیدی حضور می یابیم تا ظرفیت های موجود را بشناسیم ، مشکلات را بدانیم اظهار داشت : در جلسه ای که در محل همان واحد تولیدی برگزار می شود مشکلات احصا شده و بخشی که نیاز به پیگیری ملی باشد توسط نهادهای مختلف از مرکز پیگیری می شود و بخش استانی نیز مورد تصمیم گیری اعضا قرار می گیرد و مصوبات این جلسات را تا حصول نتیجه به صورت مستمر پیگیری می کنیم .

 

تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه به زودی افتتاح می شود

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه از اولویت های مدیریت استان است گفت: برنامه های این بخش در 2 حوزه سخت افزاری و نرم افزاری دسته بندی شده که در حوزه سخت افزاری ساخت سدها و احداث تونل در دستور کار بوده و روند احداث تونل با استفاده از ظرفیت های داخلی در حداقل زمان ممکن به پایان رسیده است.

وی اضافه کرد: در حوزه مسائل نرم افزاری همه ظرفیت های استان باید فعال و در راستای تغییر الگوی کشت و کشت های کم آب  و گلخانه ای با همه توان اقدام کنند .

 

توجه به همه ظرفیت ها؛ راهکار حل مشکلات آذربایجان غربی

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به شرایط و محدودیت های کشورتصریح کرد : در شرایط فعلی و با وجود تحریم های ظالمانه دشمنان قسم خورده نظام ، مشکلاتی در حوزه تامین منابع داریم اما راهکار حل مشکلات و عقب افتادگی ها نیازمند توجه به همه ظرفیت هاست.

معتمدیان با  اشاره به ارتقای سهم استانی از بودجه کشوری در لایحه بودجه سال آینده این امر را نتیجه نگاه ویژه دولت به آذربایجان غربی برشمرد و افزود: نباید به این امر بسنده کرد و مدیران دستگاه های اجرایی باید به دنبال جذب منابع ملی باشند.

وی بیان داشت : عمده اعتبارات کشور و نزدیک به 80 درصد بودجه ها در اختیار وزارتخانه هاست که مدیران دستگاه های اجرایی باید تلاش کنند تا از منابع ملی استفاده حداکثری شود.

استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد : توجه به ظرفیت های بانکی و عدم خروج منابع بانک ها از استان در راستای پشیرفت ، آبادانی و حمایت از واحد های تولیدی و صنعتی در دستور کار مدیران بانکی قرار گیرد .

 

حل مشکلات مردم؛ سرلوحه کار مدیران دستگاه های اجرایی

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه یکی از برنامه های مدیریت استان پیگیری و تمرکز بر حل مشکلات مردم است گفت: مدیران دستگاه های اجرائی باید در دسترس بوده و مطالبات مردم را پاسخگو باشند که در این راستا علاوه بر راه اندازی و حضو در سامانه 111  ملاقات های حضوری و حضور در شهرستان ها نیز در دستور کار است.

معتمدیان با  اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای حضور در شهرستان ها ، شهرها و بخش های مختلف آذربایجان غربی افزود: در این سفرها ضمن دیدار با مردم ، ازکمبودها و کاستی ها مطلع ، مشکلات دسته بندی و برای رفع آن برنامه ریزی هوشمندانه در زمان بندی مشخص اجرائی می شود .

وی تصریح کرد : مردم در حوزه اراضی بلاتکلیف هستند و تخلفاتی نیز صورت گرفته که کمیته ای در معاونت عمرانی تشکیل شده تا به وضعیت مردم و گلایه های آنان رسیدگی شود.

 

اراضی منطقه ویژه ارومیه سرو به زودی تحویل نهاد متولی می شود

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه این استان از ظرفیت یک منطقه آزاد و 2 منطقه ویژه اقتصادی باید بهره مند شود اظهار داشت : قدردان زحمات همه کسانی هستیم که در ایجاد منطقه آزادماکو، مناطق ویژه ارومیه سرو و سلماس فعالیت داشتند و این ظرفیت را فراهم کردند.

معتمدیان با اشاره به تصویب 2 لکه مربوط به منطقه ویژه اقتصادی ارومیه سرو ادامه داد: به زودی اراضی مربوط به این منطقه جهت آماده سازی، تحویل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) به عنوان نهاد متولی و اجرایی می شود.

وی گفت: در سلماس هم مناطق ویژه ای در حال راه اندازی است که در صدد تکمیل زیرساخت های آن هستیم تا این منطقه از وضعیت رکود خارج شود.

 

توسعه روابط با کشورهای همسایه؛ در دستور کار مدیریت آذربایجان غربی

 

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به وجود زیرساخت های تجاری مناسب ریلی، جاده ای و هوایی در استان افزود: متاسفانه در حمل کالا در حوزه های هوایی و ریلی، زیرساخت های استان اقتصادی نیست که از اولویت های جدی استان بهبود این روند و اقتصادی کردن زیر ساخت های عمرانی در آذربایجان غربی است.

معتمدیان ادامه داد : برای بهبود این وضعیت و توسعه تجارت با کشورهای مختلف دنیا، به دنبال توجه به روابط توسعه یافته تر با کشورهای همسایه هستیم.

وی افزود: با رفع موانع تجارت و روانسازی تجارت مرزی استان درصدد افزایش و گسترش روابط آذربایجان غربی با کشورهای همسایه هستیم .

معتمدیان با اشاره به جلسه برگزار شده با سفرای کشورهای همسایه در محل وزارت امور خارجه بیان کرد: با توجه به هدف گذاری جمهوری اسلامی ایران و ترکیه برای افزایش مبادلات تجاری ، برای رسیدن به این هدف سطح ارتباطات آذربایجان غربی با کشور ترکیه به طور قطع ارتقا می یابد.

 

تمرکززدایی؛ ویژگی مهم دولت سیزدهم و ظرفیتی برای توسعه آذربایجان غربی

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به تمرکززدایی مدنظر دولت سیزدهم و ریاست محترم جمهوری بیان کرد: در این راستا تشکیل صندوق عدالت و پیشرفت در دستور کار دولت قرار دارد و از سال آینده با تشکیل این صندوق با اعتبار اولیه دولت ، تمامی درآمدهای مازاد استان به این صندوق واریز و با نظر استاندار برای شتاب بخشیدن به توسعه استان هزینه می شود .

معتمدیان در پایان  بیان داشت : مهمترین عامل پیشبرد برنامه های ما وحدت ، انسجام وهمدلی است و در استان وحدت بسیار خوبی بین ارکان مدیریت استان از نماینده ولی فقیه، ائمه جمعه، گروه های جهادی و مدیران استانی وجود دارد که در توسعه و پیشرفت اثرگذار هستند.

وی افزود : آذربایجان غربی استانی با حضور اقوام، پیروان مذاهب و ادیان مختلف بوده که همگرایی موجود در آنان قطعا در خدمت توسعه و پیشرفت استان خواهد بود.