برگزاری جلسه بررسی مسائل و مشکلات حوزه آب و نیروی آذربایجان غربی با حضور وزیر نیرو، استاندار و مجمع نمایندگان استان

برگزاری جلسه بررسی مسائل و مشکلات حوزه آب و نیروی آذربایجان غربی با حضور وزیر نیرو، استاندار و مجمع نمایندگان استان
با ابتکار و پیشنهاد استاندار آذربایجان غربی ، جلسه بررسی مسائل و مشکلات حوزه آب و نیروی استان با حضور وزیر نیرو، استاندار و اعضای مجمع نمایندگان استان برگزار شد.

محمدصادق معتمدیان در نشست مشترک وزیر نیرو، معاونین وزیر، مجمع نمایندگان استان و مدیران استانی زیر مجموعه این وزارتخانه که شامگاه روز دوشنبه چهارم بهمن در محل این وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به افزایش نزولات آسمانی در استان در سالجاری، گفت: میزان بارش‌های استان از ابتدای سال‌جاری تاکنون با عنایت خداوند متعال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش و از  136 میلی متر به 142 میلی متر رسیده است.

 استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: خوشبختانه میزان بارشهای بلند مدت در استان نیز افزایش یافته است.

وی با تشریح وضعیت استان در حوزه سد سازی ، اظهار داشت: 13 سد مخزنی بزرگ و 8 سد مخزنی کوچک در استان در حال حاضر در حال آبگیری است و 3 سد بزرگ نیز در استان در حال اجراست.

معتمدیان همچنین از متوقف شدن اجرای سه سد در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: اجرای سه سد مخزنی نازلو، باراندوز و سیمینه رود در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به دلیل مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه متوقف شده است.

استاندار آذربایجان غربی افزود : در حال حاضر روند مطالعات احداث سه سد نیز در استان در دست اجراست.

معتمدیان همچنین با تاکید بر ضرورت اتمام مطالعات و آغاز احداث سد الند خوی برای تامین آب شرب این شهرستان اظهار داشت: تامین اعتبار برای تکمیل طرح مطالعات سد الند در شهرستان خوی برای تامین آب شرب این شهرستان مورد درخواست استان از وزارت نیرو است.

وی با اشاره به واگذاری مدیریت سد سردشت به شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی، گفت: مدیریت سد ارس نیز با توجه به اینکه از نظر سرزمینی مخزن سد و بخشی از شبکه انتقال آن در شهرستان پلدشت قرار دارد به شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی واگذار گردد.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: از وزارت نیرو برای تامین اعتبار شبکه های آب سد کرم آباد پلدشت و شوط و همچنین شبکه های آب سد سیلوه و آق چای به میزان هزار و 450 میلیارد تومان اعتبار درخواست می شود.

معتمدیان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص آخرین وضعیت ایجاد شبکه های آبیاری و زهکشی در اراضی کشاورزی استان، گفت: در حوزه شبکه های آبیاری و زهکشی در استان اقدامات خوبی صورت گرفته شده و هم اکنون 87 هزار هکتار شبکه های مدرن و 48 هزار هکتار شبکه نیمه مدرن در استان به بهره برداری رسیده است.

وی ادامه داد: 96 هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در استان در حال اجراست که برای اتمام این طرح نیازمند توجه ویژه وزارت نیرو در تامین اعتبارات لازم هستیم.

استاندار آذربایجان غربی همچنین با اشاره به اهمیت ایجاد شبکه آبیاری و زهکشی در اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در جهت مدیریت مصرف آب گفت: بیش از 4 هزار میلیارد تومان برای اجرا و تکمیل 48 هزار هکتار شبکه آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مورد نیاز است.

معتمدیان در ادامه با تاکید بر ضرورت اتمام خط انتقال آب به شهر بوکان و تامین آب آشامیدنی این شهر نیز اظهار داشت: وزارت نیرو اعتبار مورد نیاز برای تکمیل 5 کیلومتر باقی مانده انتقال آب شرب شهرستان بوکان به میزان 60 میلیارد تومان را می بایست تامین کند.

وی در خصوص اجرای طرح اضطراری تامین آب شرب شهرهای ارومیه و خوی نیز گفت: برای اجرای طرح اضطراری تامین آب ارومیه و خوی به ترتیب 66  و 50 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که با تامین این اعتبار حفر چاه های مورد نیاز و خط انتقال آب در سال آینده به اتمام می رسند.

معتمدیان جمعیت تحت پوش آب شرب استان در مناطق شهری را 100 درصد و مناطق روستایی را 86 درصد عنوان کرد و افزود: جمعیت تحت پوشش شبکه تصفیه خانه فاضلاب در مناطق شهری 67 درصد و در مناطق روستایی آذربایجان غربی یک درصد است که باید مورد توجه وزارت نیرو قرار گیرد.

استاندار آذربایجان غربی همچنین گفت: برای تکمیل مدول سه تصفیه خانه فاضلاب ارومیه به میزان 40 میلیارد تومان اعتبار، برای اتمام احداث و انتقال پساب به دریاچه ارومیه با 80 درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند 30 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که امیدواریم با تامین این میزان اعتبار این طرح ها بزودی به بهره برداری برسد.  

معتمدیان در خصوص اجرای تصفیه خانه های سایر مناطق استان، افزود: وزارت نیرو برای تکمیل پروژه های تصفیه خانه های شهرهای ماکو، اشنویه، ربط، نالاس، خوی و تکاب اعتبار ویژه ای اختصاص دهد.

وی در ادامه خواستار تامین اعتبار مورد نیاز برای تامین تانکرهای انتقال آب سیار به مناطق روستایی در زمان پیک مصرف و همچنین 160 میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز چاه های روستایی استان به ژنراتور برق از وزارت نیرو شد.  

استاندار آذربایجان غربی در این جلسه از اجرای طرح های آبرسانی به مناطق روستایی از محل اعتبارات محرومیت زدایی در استان خبر داد و افزود: برای اجرای طرح های مقابله با تنش کم آبی و تامین آب شرب در 379 روستای استان از محل اعتبارات محرومیت زدایی 967 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته که بزودی عملیات آن اجرایی می شود.

معتمدیان در ادامه سخنان خود در خصوص آخرین وضعیت احداث خط انتقال از نیروگاه سهند به استان نیز گفت: برای احداث پروژه مهم خط انتقال برق به دور دریاچه ارومیه و تامین برق از نیروگاه سهند تاکنون هزار میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و برای تکمیل و بهره برداری کامل از آن به هزار میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است که انتظار می رود وزارت نیرو در این زمینه مساعدت لازم را داشته باشد.

وی همچنین در خصوص ضرورت ایجاد پُست ها و خطوط توزیع برق در شهرک های صنعتی استان و تامین برق واحدهای بزرگ در استان نیز گفت: برای احداث و ایجاد پُست و خط توزیع برق در شهرک های صنعتی 120 میلیارد تومان از وزارت نیرو اعتبار درخواست می شود.

استاندار آذربایجان غربی به قطعی برق در تابستان و در زمان پیک مصرف برق نیز اشاره کرد و افزود:  برای رفع مشکل قطعی برق استان در تابستان نیازمند افزایش سهمیه استان و رفع محدودیت در تامین برق مصرفی هستیم.

این جلسه به ابتکار و پیشنهاد محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی در دیدار اخیر با وزیر نیرو برگزار شد. نظیر این جلسه نیز در ماه گذشته با پیگیری استاندار آذربایجان غربی با وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.