جلسه شورای مشورتی دهیاران شهرستان شاهین دژ برگزارشد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شاهین دژ: نشست مشورتی دهیاران شهرستان شاهین دژ با حضورنماینده شهرستانهای شاهین دژوتکاب درمجلس شورای اسلامی، امام جمعه ،فرماندار ،بخشداران مرکزی وکشاورز،معاون سیاسی ،امنیتی فرمانداری،اعضای شورای تامین  ومدیر صندوق بیمه روستاییان استان ودهیاران بخش مرکزی وکشاورز با دستور کار "بررسی مسائل،مشکلات ومطالبات روستاها "در فرمانداری این شهرستان برگزارشد.
"دکترحسین زاده "فرماندارشهرستان شاهین دژدراین جلسه با تبریک 14تیرروز"دهیاری هاوشهرداری ها"گفت: دهیاران بعنوان بازوان اجرایی دولت در مناطق روستایی ، نقش مهم و بزرگی در عمران وآبادانی وپیشرفت  مناطق روستایی دارند
وی با اشاره به ضرورت ایجاد درآمد پایدار در دهیاری ها جهت نقش آفرینی در توسعه روستاها افزود: دهیاران برای توسعه وپیشرفت روستاها در حوزه های مختلف باید به فکر درآمد پایدار با استفاده از ظرفیتهای ایجاد شده و قانونی باشند.
 فرماندارشاهین دژ با اشاره به جایگاه قانونی دهیاران گفت: دستگاههای اجرایی وادارات شهرستان باید ارتباط وتعامل نزدیکی با دهیاران بعنوان یک نهاد قانونی  در راستای ایفای وظایف سازمانی خود داشته باشند.
وی با تاکید بر پیگیری مطالبات مناطق روستایی بعنوان یک الویت کاری مهم ؛ اظهار داشت:پیگیری توسعه وعمران روستاها از اهداف و سیاستهای مهم دولت سیزدهم دکتر رئیسی است که ما نیز با جدیت و تلاش  آنرا بعنوان یک الویت مهم دنبال  خواهیم کرد.
فرماندارشاهین دژ گفت: دهیاران نباید تنها در زمینه بهسازی و انجام کارهای عمرانی در روستا فعالیت کنند بلکه باید به سمت ایجاد اشتغال و درآمد پایدار از طریق تشکیل تعاونی ها و استفاده از ظرفیتهای بالقوه روستاهاباشند تا علاوه بر حل مشکلات اعتباری و ایجاد درآمدپایدار، روند تولید و اشتغالزایی در روستاهانیز رشد پیدا کند.
نماینده عالی دولت در شهرستان در ادامه تصریح نمود: دهیاران باید در انجام امور مردم و تسریع در کار آنان کوشا باشند و همچنین با دوری از منازعات قومی وفامیلی ،عمران و آبادانی روستا را در اولویت کاری خود قرار دهند و با توده مردم ارتباط وتعامل سازنده داشته باشند.
فرماندار شاهین دژ در خصوص مقابله دهیاران با ساخت وسازهای غیر مجاز در روستاها گفت: دهیاران در چهارچوب وظایف قانونی خود باید با هرگونه ساخت وساز غیر مجاز مقابله کنند .
در این جلسه پیگیری مطالبات شغلی دهیاران،بهسازی وآسفالت راههای روستایی ، انتقاد از نقش بنیاد مسکن در روستاها، عدم صدور پروانه ساخت بدلیل قولنامه ای بودن اراضی،ضرورت بازنگری درمحدوده روستاها،آسیب شناسی دلایل ساخت وساز غیر مجاز ،عدم همکاری ادارات و دستگاه‌های اجرایی شهرستان ،اجرای طرح هادی در روستاها،اعتبارات کم تخصیص یافته به دهیاری ها ،کاهش درآمدهای  دهیاران ازمالیات بر ارزش افزوده ، افزایش آرد مصرفی روستاها،عدم آنتن دهی تلفن همراه و نبود اینترنت در برخی مناطق روستایی و عدم برخورداری برخی روستاها از آب شرب سالم و خدمات گاز از مواردی بود که از سوی دهیاران دراین نشست مطرح شد که پاسخ لازم به آنها از سوی مدیران داده شد
"دکتر همتی" نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین دژو تکاب درمجلس شورای اسلامی نیز دراین جلسه  با تبریک 14تیرماه روز "دهیاری ها وشهرداری ها" گفت: دهیاران بعنوان نماینده تمامی بخش‌ها وارکان نظام در مناطق روستایی ، سهم بزرگی در توسعه و عمران روستاها وپیگیری ماموریت های اداری وسازمانی دارند
وی با تاکید بر پیگیری عمران و توسعه روستاهای کشوربعنوان یک اقدام زیربنایی ؛ گفت: اعتقاد دارم در صورت توسعه وپیشرفت وآبادانی  مناطق روستایی ؛ ،شهرها نیز در این راستا توسعه ورشد پیدا خواهند کرد.
وی با تاکید بر همکاری تمامی دستگاههای اجرایی ونهادها با دهیاران گفت: حل مشکلات وپیگیری مطالبات روستاها و انجام امور در حوزه های مختلف،  بدون نقش آفرینی دهیاران  میسروممکن نیست ادارات از این ظرفیت استفاده نمایند.
نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی با تاکید برپیگیری ایجاد امنیت شغلی برای دهیاران گفت: نقشی که تمامی وظایف وماموریت های اداری ، عمرانی وآبادانی روستاها را برعهده دارد باید ازمزایایی  شغلی پایدار و آبرومند  برخوردار باشد
وی به اهمیت بی طرفی دهیاران در  رویدادهای انتخاباتی اشاره کرد و اظهار داشت: دهیاران برای پیگیری بهتر وظایف خود و مطالبات مردم وروستاها  باید ازحضور مستقیم در صحنه ها و رویدادهای انتخاباتی به جد پرهیز کنند.
این مسئول با اشاره به سهم مناطق روستایی از توزیع امکانات و اعتبارات کشور گفت: بیش از نصف جمعیت  کشور در روستاها ساکن هستند. آیا به اندازه شهرها به روستاها پرداخته شده است؟
وی به الویت کاری خود از بدو آغاز وظایف نمایندگی  اشاره کرد وگفت: پیگیری مسائل ومشکلات  روستاها در حوزه های مختلف و حضور در مناطق روستایی از الویت های کاری بنده از روز نخست بوده که همچنان با قوت دنبال خواهد شد.
در این جلسه دهیاران از اقدامات جهادی دکتر همتی نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص پیگیری حقوق دهیاری ها و مطالبات ومشکلات روستاها قدردانی نمودند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا مرادی امام جمعه شهرستان شاهین دژ در این نشست با تبریک روز "دهیاری ها وشهرداری ها "و" دهه امامت و ولایت" در خصوص اهمیت وجایگاه  غدیرخم گفت: غدیر خم بعنوان یک رویداد مهم  باید  بدرستی برای مردم خصوصا جوانان تبین وتشریح شود
وی به اهمیت اجرای فریضه امر به معروف ونهی از منکر در روستاها اشاره کرد وگفت: امر به معروف باید همراه با نهی از منکر باشد هرکدام از آنها بدون دیگری اثرگذاری مناسب نخواهد داشت دهیاران باید در این خصوص بدرستی نقش آفرینی کنند
امام جمعه شاهین دژ افزود: دهیاران برای انجام مطلوب نقش مدیریتی خود؛ باید ابتدا خود و نزدیکان را به رعایت موارد مورد تاکیدو اجرای معیارهای قانونی  ملزم و متعهدنمایند بدون این الزامات دهیار نمی تواند در عمران و توسعه روستا اثرگذاری  مفید ومناسب داشته باشد
وی به جایگاه  و منزلت دهیاران در جامعه  اشاره کرد  وافزود: شوراهای اسلامی بعنوان منتخب مردم ، به نوعی بعنوان فضائل مردم در عرصه مدیریت امور روستاهاوشهرها هستند ودهیاران عصاره این فضائل محسوب می شوند که باید قدر این جایگاه ومنزلت را بدانند.
امام جمعه شاهین دژبا تاکید بر عمران وآبادانی مساجد و حسینیه هادر روستاها گفت: دهیاران باید در امور مساجد وحسینیه ها بعنوان مدیر روستا بصورت موثر نقش آفرینی کنند .
امام جمعه شاهین دژ در این جلسه خواستار برخورد مناسب وتکریم واحترام روستاییان در ادارات و دهیاری هاو نهادهای اجرایی شد.